Şirin Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. kurucusu ve aktif yöneticisi olarak Serdar TAVUZ, iş hayatının başlangıcı ve bugüne gelişi, 1973 yılında Perşembe Pazarında başladı. O zamanın en iyi ustalarından biri olan Mike YAZMACI’nın yanında çıraklık ve bunu takiben ustalık eğitimini alması bugüne yansıyan en temel taşlarından biri olmuştur.

1985 yılında “Burak Makina” adı altında kendi firmasını kurarak iş hayatına yön verdi. Bundan yaklaşık 6 sene sonrasında, 1991 yılında Bayrampaşa’da yeni bir imalathane olarak “Şirin Makina” adıyla torna-freze-makine ve yedek parça imalatı yaparak yoluna devam etme kararı aldı. 1991 - 2023 yılları arasında Bayrampaşa’da bulunan Şirin Makina, birçok sektörde çeşitli işler yapmış ve özellikle refrakter makine ve yan ürünlerinde sektörde belli bir pay sahibi olmuştur.

2020 yılına gelindiğinde Zeytinburnu-Demirciler Sitesinde “Şirin Sac Kesim ve Büküm” adı altında yeni bir şube açılarak, Abkant ve Giyotin makineleri ile birlikte siyah ve paslanmaz sac kesim ve büküm işlemleri, CNC Tel bükme makine yatırımları ile birlikte refrakter ankrajı-ankeri imalatına hız vermiştir.

2023 yılı başlangıcı ile birlikte Bayrampaşa da bulunan makine imalathanesi yeni yerine, Çerkezköy’de bulunan 1000m2’lik kapalı alanda bulunan yeni fabrikasına taşınmaktadır. Genişleyen kapasitesi ve çeşitlenen makine parkuru ile Şirin Makina, çelik konstrüksiyon projelerine, fabrika üretim hattı projeleri-kurulumları, makine üretim ve stok makine pazarlama işlemlerini hayata geçirmektedir.

Burak Makina, pazardaki yerini muhafaza ederek Topçular’da bulunan Apek Üretmen İş Merkezi’nde faaliyetlerine devam etmektedir.

5